Wybór odpowiedniej maski CPAP | ResMed Polska

Rozpocznij terapię z odpowiednią maską CPAP

Maska-bezdech-senny-pacjenta -ResMed-CPAP

Wybór wygodnej i jednocześnie gwarantującej skuteczność maski to ważny pierwszy krok na drodze do terapii CPAP. Podzieliliśmy nasze maski na trzy kategorie: Minimalistyczne – Minimalist, zapewniające swobodę – Freedom i uniwersalne dopasowanie – Universal, aby pomóc Ci znaleźć maskę CPAP, która odpowiada Twoim potrzebom.

Jesteś miłośnikiem prostych rozwiązań? Potrzebujesz maski CPAP, która:

Pomaga zapobiegać klaustrofobii dzięki specjalnej poduszce pod nosem, dzięki czemu czujesz się bardziej komfortowo i możesz pożegnać się z widocznymi zaczerwieniami na grzbiecie nosa. Nasza kategoria masek minimalistycznych obejmuje maski zaprojektowane z myślą o tych potrzebach.

”Chcę czuć się dobrze w pobliżu mojego partnera.”*
Maska noszona przez pacjenta-ResMed-AirFit-P10-nasal-pillows-minimalist-mask
''To ważne, by moja maska była kompaktowa.''*
Maska noszona przez pacjenta-ResMed-AirFit-F30-full-face-minimalist-mask
‘‘Im cichsza maska, tym lepiej.’’*
Maska nosowa-minimalistyczna-ResMed-AirFit-N30 noszona przez pacjenta

Czy śpisz aktywnie? Potrzebujesz maski CPAP, która:

Eliminuje zaczerwienienia na grzbiecie nosa i pozwala poruszać się tak, jak chcesz. Konstrukcja typu tube-up i kolanko 360◦ umożliwiają spanie na brzuchu oraz dowolnej pozycji przez całą noc. Nasza kategoria masek Freedom obejmuje maski zaprojektowane z myślą o tych potrzebach.

‘‘Zazwyczaj śpię na brzuchu.’’*
Noszona przez pacjenta maska ResMed-AirFit-N30i-nosowa-swoboda
‘‘Obwód, który nie przeszkadza, pomaga mi czuć się swobodnie.’’*
Noszona przez pacjenta maska-ResMed-AirFit-P30i-poduszki-nosowe-wolność
‘‘Często przed zaśnięciem zmieniam pozycję ciała.’’*
Maska-ResMed-AirFit-F30i-pełnotwarzowa-swoboda-noszenia przez pacjenta

Czy jesteś osobą poszukującą komfortu? Potrzebujesz maski CPAP, która:

Łatwo dopasowuje się do twarzy, zapewnia skuteczne uszczelnienie i jest kompatybilna z poduszkami silikonowymi i piankowymi AirTouch, gdy potrzebujesz dodatkowego komfortu i chcesz ograniczyć czerwone ślady na twarzy. Nasza kategoria masek o uniwersalnym dopasowaniu obejmuje maski zaprojektowane z myślą o tych potrzebach.

‘‘Potrzebuję maski, która będzie szczelna.’’*
Noszona przez pacjenta maska nosowa ResMed-AirFit-N20
‘‘Potrzebuję maski, którą można łatwo dopasować.’’*
Noszona przez pacjenta maska ResMed-AirFit-F20 na całą twarz

Często zadawane pytania dotyczące masek CPAP

Konstrukcja maski CPAP wpływa na to, jak dostarczane jest powietrze pod ciśnieniem i jak maska przylega do twarzy:

Różne rodzaje masek mogą oferować różne korzyści. Na przykład, maska pełnotwarzowa może być dobrym rozwiązaniem, jeśli oddychasz przez usta w nocy, jeśli cierpisz na alergie lub jeśli masz skrzywioną przegrodę lub inny stan, który blokuje przepływ powietrza przez nos.

Niektóre osoby preferują mniejszy rozmiar masek nosowych lub wkładek nosowych, podczas gdy inni doceniają pewne dopasowanie maski pełnotwarzowej. Nawet coś tak prostego, jak posiadanie wąsów, może wpływać na odczucia i dopasowanie maski.

Jeśli to możliwe, wypróbuj różne rodzaje masek CPAP. Aby ułatwić wybór, nasze kategorie masek CPAP pokazują, w jaki sposób różne maski mogą dostosować się do Twoich nawyków lub preferencji związanych ze snem. Kategorie te obejmują maski pełnotwarzowe, nosowe i z wkładkami nosowymi.

 

Każda z naszych masek ma dedykowaną stronę zawierającą filmy instruktażowe i porady dotyczące doboru rozmiaru.

Wiele naszych masek ma szablon rozmiaru do wydrukowania. Wystarczy wydrukować szablon i przyłożyć go do twarzy, aby określić odpowiedni rozmiar poduszki. Kliknij linki, aby pobrać szablony rozmiarów dla następujących masek:

Maski minimalistyczne:

Maski Freedom zapewniające swobodę:

Maski o uniwersalnym dopasowaniu:

Każda z naszych masek ma dedykowaną stronę zawierającą filmy instruktażowe i porady dotyczące dobrego dopasowania.

Dobrze dopasowana maska jest wygodna i zapewnia skuteczne uszczelnienie, dzięki czemu powietrze nie wydostaje się na zewnątrz. Jeśli powietrze wydostanie się z maski („przeciek maski”) lub ust („przeciek przez usta”), użytkownik nie będzie mógł w pełni korzystać z zalet terapii CPAP.

Źle dopasowana maska może być niewygodna i nie będzie spełniać swojej funkcji, dlatego warto poświęcić trochę czasu na opanowanie prawidłowego zakładania maski. Zapoznaj się z instrukcją obsługi i filmami dotyczącymi dopasowania maski. Pomocne może okazać się użycie lustra lub poproszenie kogoś o sprawdzenie, czy poduszka/wkładki są prawidłowo ułożone.

  • Maskę należy dopasować przed podłączeniem obwodu lub włączeniem aparatu. Każdy typ maski ma określoną sekwencję dopasowywania, dlatego najlepiej postępować zgodnie z instrukcją obsługi lub filmami dotyczącymi dopasowywania.
  • Staraj się nie naciągać maski zbyt mocno. Często wydaje się, że ciasno przylegająca maska zapewnia dobre uszczelnienie, ale zbyt mocne dopasowanie może w rzeczywistości powodować nieszczelności i dyskomfort.
  • Po prawidłowym umieszczeniu maski na twarzy włącz przepływ powietrza. Po włączeniu urządzenia i napełnieniu poduszki powietrzem może być konieczne dokonanie drobnych regulacji poduszki i/lub uprzęży.

Można również bezpłatnie pobrać aplikację myAir Aplikacja zapewnia dostęp do spersonalizowanych porad i wskazówek dotyczących terapii w odniesieniu do konkretnego urządzenia do leczenia bezdechu sennego i typu maski, takich jak wskazówki pomagające skorygować problemy z dopasowaniem maski.

Jeśli nadal masz trudności z dopasowaniem maski, poproś o pomoc naszego specjalistę.

Przecieki powietrza mogą wynikać z wielu przyczyn. Poniżej znajdują się często zadawane pytania dotyczące określania i rozwiązywania problemów z przeciekami spowodowanymi przez:

  • Złe dopasowanie lub zbyt mocne dociągnięcie: patrz „Jak dopasować maskę?
  • Ściąganie przez obwod: patrz ‘Jak zapobiegać nieszczelności spowodowanej przez obwód’
  • Rodzaj maski: patrz „Jaka jest różnica między maskami pełnotwarzowymi, nosowymi i wkładkami?” i „Jak mogę zapobiec przeciekom z ust?”.
  • Rozmiar maski: patrz ‘Jak wybrać odpowiedni rozmiar maski?’

Przeciek przez usta oznacza, że powietrze wydostaje się z ust podczas terapii. Być może otwierasz usta podczas snu z przyzwyczajenia lub z powodu niedrożności nosa. Oprócz tego, że jest to głośne i niewygodne, przeciek przez usta może powodować suchość w ustach.

Możesz bezpłatnie pobrać aplikację myAir Pomoże ona w radzeniu sobie z przeciekami, wysyłając powiadomienia o przekroczeniu progów przecieków i podpowie, jak skorygować przecieki i problemy z dopasowaniem maski.

Jeśli przeciek przez usta występuje sporadycznie, na przykład podczas przeziębienia, spróbuj założyć opaskę na podbródek, aby trzymać usta zamknięte.

Jeśli często doświadczasz przecieku przez usta, może być konieczne użycie maski pełnotwarzowej. Maski pełnotwarzowe dostarczają powietrze przez nos i usta, dzięki czemu możesz oddychać zarówno przez nos, jak i przez usta.

Mamy maski pełnotwarzowe w każdej kategorii masek: AirFit F30 maska minimalistyczna, AirFit F30i maska zapewniająca swobodę, AirFit F20 maska uniwersalna.

Wszystkie maski CPAP wytwarzają pewien poziom szumu, gdy wydychane powietrze wydostaje się przez otwór wentylacyjny. Jeśli jednak maska wytwarza dźwięki bulgotania, prawdopodobnie występuje przeciek, warto wówczas poprawić technikę zakładania maski. Zapoznaj się z instrukcją obsługi maski, filmami dotyczącymi dopasowania i powyższym pytaniem „Co powoduje przecieki?”, aby znaleźć wskazówki. Jeśli mimo to nieszczelność maski będzie się utrzymywać, może być potrzebny inny model lub rozmiar maski.

Jeśli przeszkadza Tobie lub Twojemu partnerowi w łóżku szum z otworu wentylacyjnego maski, możesz wypróbować maski z kolankiem QuietAir, który znajduje się w naszych minimalistycznych maskach (N30, P10, F30). Maska delikatnie rozprasza wydychane powietrze i została zaprojektowana tak, aby ograniczyć hałas do minimum.

Naciąganie obwodu powietrznego ma miejsce, gdy przewód CPAP ciągnie maskę i wpływa na uszczelnienie, powodując przecieki. Jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że tak się dzieje, możesz przypuszczać, że maska przecieka z powodu złego dopasowania lub modelu, lub też zbyt mocno dociągnąć maskę, powodując kolejne przecieki.

Wiele masek jest zaprojektowanych tak, aby poradzić sobie z pewnym poziomem ciągnięcia przewodu. Po włączeniu urządzenia należy delikatnie naciągnąć przewód, aby sprawdzić, jak odczuwalny jest ten efekt. Połóż się na łóżku i obróć, aby sprawdzić, czy przewód zapewnia wystarczającą swobodę ruchu. Jeśli uważasz, że przydałaby Ci się dłuższa rura, zapoznaj się z dodatkowymi opcjami rur na tej stronie.

Jeśli śpisz aktywnie, na brzuchu lub próbujesz różnych pozycji przed zaśnięciem, możesz docenić konstrukcję naszych masek typu freedom, które zapewniają swobodę ruchu (N30i, P30i, F30i). Ich konstrukcja „tube-up” z mocowaniem obwodu na górze głowy pozwala na poruszanie się bez zaplątania się w rurę.

Poduszki masek ResMed są wykonane z silikonu, który jest hipoalergicznym materiałem stosowanym w urządzeniach i sprzęcie medycznym. Jeśli nie tolerujesz silikonu, dobrą alternatywą mogą być uniwersalne maski AirTouch F20 lub AirTouch N20. Maski te mają oddychającą poduszkę z pianki z pamięcią kształtu, która została zaprojektowana tak, aby dopasować się do twarzy.

Nasza kategoria masek uniwersalnych może być dobrym wyborem, jeśli masz wrażliwą skórę, gęsty zarost lub po prostu cenisz sobie dodatkowy komfort. Ramki tych masek są kompatybilne z naszymi klasycznymi silikonowymi poduszkami masek AirFit i piankowymi poduszkami masek AirTouch, umożliwiając przełączanie się między nimi według własnego uznania.

Jeśli podrażnienia skóry występują tylko na grzbiecie nosa, możesz docenić jedną z małych silikonowych masek pod nos z kategorii minimalistycznej  lub maski zapewniającej swobodę: kategoria Freedom.

Chcesz rozpocząć i kontynuować terapię bezdechu sennego?

Twój bezpłatny ebook dotyczący terapii zawiera mnóstwo informacji, które pomogą Ci:

  • Dowiedz się o leczeniu ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP) i urządzeniu do przesuwania żuchwy (MAD).
  • Dowiedz się, jak prawidłowo używać sprzętu terapeutycznego i rozwiązywać typowe problemy

Wypełnij poniższy formularz, a my wyślemy Ci kopię.

Odpowiedz na powyższe pytanie

Klikając „Prześlij mi przewodnik”, użytkownik wyraża również zgodę na przetwarzanie swoich danych przez firmę ResMed w celu zarządzania jego żądaniem. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przez ResMed można znaleźć w naszej Polityce prywatności.

Wszelkie ostrzeżenia i środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę przed i w trakcie korzystania z produktów, znajdują się w instrukcjach obsługi.

* Wszelkie cytaty pojawiające się na tej stronie są inspirowane opiniami pacjentów i nie są dosłowne.

To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.

MASKI I URZĄDZENIA DO LECZENIA BEZDECHU SENNEGO
Podmiot prowadzący reklamę: ResMed Polska Sp. z o.o., ul. Przyokopowa 26, 01-208 Warszawa
Producent : ResMed Pty Ltd, Australia
Autoryzowany przedstawiciel: ResMed SAS, Francja

DIAGNOSTYKA, NOX
Podmiot prowadzący reklamę: ResMed Polska Sp. z o.o., ul. Przyokopowa 26, 01-208 Warszawa
Producent : NOX Medical, Islandia