Dane dotyczące zdrowia pacjentów pomagają poprawić jakość życia | ResMed Polska

Dane dotyczące zdrowia pomagają poprawić jakość życia

Dane na temat zdrowia pacjentów odgrywają istotną rolę w szybko ewoluującym środowisku cyfrowej opieki zdrowotnej. Prowadzą do transformacji w zakresie bezpieczeństwa, jakości i wydajności produktów, których nie można osiągnąć w żaden inny sposób.

Dane dotyczące zdrowia pacjentów przyczyniły się do poprawy jakości życia, jak również do zwiększenia bezpieczeństwa lub skuteczności leczenia. Być może pozwoliły ci na zdalne umówienie się na wizytę, gdy nie chciałeś wychodzić z domu, lub zamówienie recepty online. Może używasz danych do śledzenia swojego zdrowia za pomocą smartfona lub korzystasz z lepszej jakości opieki, umożliwiając personelowi medycznemu udostępnianie dokumentacji pacjenta.

Oczywiste jest, że dane dotyczące zdrowia pacjentów przynoszą korzyści, ale rodzą również pytania. W jaki sposób są one zabezpieczone? Jak chroniona jest prywatność pacjentów? W jaki sposób są one udostępniane i analizowane – i przez kogo? I czy możesz być pewien, że te działania związane z danymi naprawdę przynoszą korzyści pacjentom takim jak Ty, teraz i w przyszłości?

W jaki sposób dane o stanie zdrowia pacjentów mogą poprawić opiekę medyczną?

Dane o stanie zdrowia pacjentów odgrywają istotną rolę w szybko ewoluującym cyfrowym środowisku opieki zdrowotnej. Prowadzą do transformacji w zakresie bezpieczeństwa, jakości i wydajności produktów, których nie można osiągnąć w żaden inny sposób. Koncepcje takie jak konsultacje online, zdalne monitorowanie i współdzielona cyfrowa dokumentacja medyczna wyszły z science fiction i weszły do codziennego życia. W Europie rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych (MDR) zobowiązuje producentów wyrobów medycznych do gromadzenia, rejestrowania i analizowania danych przez cały okres użytkowania urządzenia w celu promowania ciągłej poprawy jakości, użyteczności, bezpieczeństwa i wydajności urządzenia.

W ResMed zobowiązujemy się do przestrzegania wysokich standardów zgodności z przepisami, bezpieczeństwa danych i prywatności pacjentów.

Chcemy w przejrzysty sposób informować o tym, w jaki sposób gromadzimy, przechowujemy, wykorzystujemy i chronimy dane dotyczące zdrowia pacjentów. Chcemy też, abyś zrozumiał, dlaczego dane zdrowotne pacjentów są tak ważne dla nas wszystkich.

Aktualne dane dotyczące zdrowia pacjentów gromadzone za pomocą urządzeń stały się wraz z badaniami klinicznymi kluczowym czynnikiem transformacji opieki zdrowotnej. Podobnie jak w przypadku badań klinicznych, dane te podlegają ścisłym regulacjom i standardom, których ResMed z dumą przestrzega. Wdrażamy rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa i prywatności oraz przestrzegamy odpowiednich przepisów i niezależnych, najlepszych w swojej klasie standardów certyfikacji, aby zapewnić bezpieczeństwo danych. Monitorujemy działanie naszych urządzeń i rozwiązań w rzeczywistym życiu w celu poprawy jakości, bezpieczeństwa i użytkowania. Wykorzystujemy technologie cyfrowe do rozwijania innowacji i poprawy opieki nad pacjentami, aby promować elastyczną opiekę, dobre wyniki i pozytywne doświadczenia pacjentów.

Dokładniejsze dane, lepsza opieka

Biorąc za przykład bezdech senny, tylko 52% osób, które rozpoczęły terapię CPAP, nadal korzysta z niej po trzech latach1. To zła wiadomość dla 48% osób, które przerywają leczenie: zalecono im CPAP, ponieważ go potrzebowali. Nieleczony bezdech senny zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, a także wpływa na relacje2, poziom energii i nastrój3.

Czy dane o stanie zdrowia pacjentów mogą pomóc większej liczbie osób w stosowaniu terapii CPAP? Odpowiedź brzmi „tak”, o ile w badaniu weźmie udział wystarczająca liczba osób. Dane pochodzące od jednej osoby mogą pomóc lekarzom w zapewnieniu jej odpowiedniej terapii. Dane od dziesiątek tysięcy osób mogą pomóc w projektowaniu lepszych produktów i rozwiązań, które podniosą jakość opieki dla wszystkich.

Gromadząc rzeczywiste dane z urządzeń CPAP i respiratorów możemy zrozumieć, w jaki sposób ludzie doświadczają terapii i radzą sobie z chorobą. Oznacza to, że będziemy w stanie projektować urządzenia, które oferują wyższą wydajność techniczną, użyteczność i funkcjonalność, co z kolei poprawi komfort pacjentów i pomoże im kontynuować terapię przez długi czas. Dla Ciebie może to oznaczać, że poczujesz się szczęśliwszy i będziesz mieć więcej energii do robienia rzeczy, które kochasz.

Dane dotyczące zdrowia pacjentów mogą również pomóc w uzyskaniu lepszej jakości opieki. AirView, rozwiązanie do telemonitoringu firmy ResMed, umożliwia dostęp i interpretację danych zdrowotnych z urządzenia terapeutycznego, dostosowanie ustawień urządzenia* i rozwiązywanie pojawiających się problemów. Jeśli zidentyfikuje problem, może szybko zapewnić odpowiednie leczenie i wsparcie.

Jak gromadzimy dane zdrowotne pacjentów w Europie?

Stopień bezpieczeństwa danych zdrowotnych pacjentów?

Dokładamy wszelkich starań, aby dane zdrowotne pacjentów były bezpieczne i aby zapewniać ochronę poufnych informacji.

Realizujemy to na cztery sposoby:

Szyfrowanie danych pacjentów na każdym etapie procesu, od momentu przesłania ich z urządzenia do dostawcy hostingu danych zdrowotnych.

Wdrażanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych przez cały czas.

Zagwarantowanie zawarcia rygorystycznych umów prawnych zanim jakiekolwiek dane zostaną przekazane lub uzyskany zostanie do nich dostęp.

Niezależny proces weryfikacji pozwala nam upewnić się, że wykorzystujemy dane pacjentów w odpowiedni sposób. W 2021 r. firma ResMed uzyskała podwójny certyfikat HDS/ISO 27001 dla AirView i myAir, aby zademonstrować nasze zaangażowanie w bezpieczne przetwarzanie danych i hosting. Te standardy certyfikacji, które są weryfikowane przez niezależnych audytorów, zapewniają również, że nasze zespoły i systemy działają zgodnie z najwyższymi standardami.

Współpraca ze światowej klasy firmami zajmującymi się usługami przetwarzania danych w chmurze i centrami danych , które podzielają nasze wysokie standardy w zakresie ochrony danych, bezpieczeństwa, prywatności i kontroli dostępu. Umożliwia nam to wykorzystanie nowych technologii cyfrowych w celu ciągłej poprawy opieki nad pacjentami, jakości i wydajności produktów oraz tworzenia wartości dla naszych klientów.

Wszelkie ostrzeżenia i środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę przed i w trakcie użytkowania produktu, znajdują się w instrukcji obsługi.

Referencje:

  1. Pépin J-L, Bailly S, Rinder P, Adler D, Szeftel D, Malhotra A, Cistulli PA, Benjafield A, Lavergne F, Josseran A, Tamisier R, Hornus P, on behalf of the medXcloud Group. CPAP Therapy Termination Rates by OSA Phenotype: A French Nationwide Database Analysis. Journal of Clinical Medicine. 2021; 10(5):936. https://doi.org/10.3390/jcm10050936
  2. Cho, Wook J., and Jeanne F. Duffy. Sleep, Sleep Disorders, and Sexual Dysfunction. World J Mens Health,37(3): 261–275.
  3. Osman, Amal M., et al. Obstructive Sleep Apnea: Current Perspectives. Nature and Science of Sleep, 2018. 10: 21–34.

* Gdy funkcjonalność jest dostępna