Najczęściej zadawane pytania dotyczące masek dla specjalistów opieki zdrowotnej | ResMed Polska

Często zadawane pytania dotyczące czyszczenia, komfortu i dopasowania maski

Masz pytania dotyczące czyszczenia i dezynfekcji masek ResMed i ich elementów? Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia masek

Codziennie lub po każdym użyciu:

 • Zdemontować elementy maski (instrukcje znajdują się w instrukcji obsługi maski).
 • Pacjenci korzystający z maski z wkładkami nosowymi powinni wyjąć wkładki z ramki.
 • Dokładnie umyć ręcznie poszczególne elementy maski (z wyjątkiem uprzęży i miękkich rękawków), delikatnie pocierając je w ciepłej wodzie (około 30°C/86°F) z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Aby zoptymalizować uszczelnienie maski, po użyciu należy zmyć z poduszki pozostałości sebum.
 • Należy użyć szczoteczki z miękkim włosiem, aby wyczyścić odpowietrznik lub wszelkie obrotowe części maski, takie jak kolanko lub pierścień obrotowy, które wymagają czyszczenia.
 • Należy sprawdzić każdy element i w razie potrzeby powtórzyć mycie, aż będzie wizualnie czysty.
 • Dokładnie opłucz wszystkie elementy czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
 • Po wyschnięciu wszystkich elementów, w tym odpowietrznika, należy ponownie złożyć maskę (instrukcje znajdują się w instrukcji obsługi maski).

Co tydzień:

 • Wyprać ręcznie uprząż, w tym miękkie rękawki, jeśli stanowią one część maski.
 • Dobrze wypłukać i pozostawić do wyschnięcia z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Należy pamiętać, że uprząż można prać bez demontażu, a barwnik może wypłukiwać się podczas pierwszego prania. Jeśli jakikolwiek element nie jest całkowicie czysty lub jeśli widoczne jest pogorszenie jego stanu (pęknięcia, odbarwienia, rozdarcia itp.), element ten należy wymienić.

Zalecamy, aby pacjenci używali naturalnych lub ekologicznych produktów/roztworów do czyszczenia masek, ponieważ pozostałości oparów pochodzących z chemicznych środków czyszczących mogą być wdychane, jeśli nie zostaną dokładnie wypłukane.

Firma ResMed opracowała zalecane i zatwierdzone procedury zgodne z normą ISO17664 dotyczące czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji masek przeznaczonych do stosowania u wielu pacjentów w pracowni snu, klinice lub szpitalu.

Prosimy o zapoznanie się z poniższym przewodnikiem dezynfekcji i sterylizacji, aby sprawdzić, które części:

 • Muszą być wymieniane między pacjentami
 • Mogą być poddane dezynfekcji termicznej na wysokim poziomie w temperaturze 93°C
 • Mogą być poddawane dezynfekcji chemicznej wysokiego poziomu
 • Można poddawać sterylizacji

Należy pamiętać, że nie wszystkie elementy wymagają dezynfekcji. Nakrycie głowy nie wymaga dezynfekcji i nie powinno być czyszczone w środkach chemicznych do dezynfekcji.

Inne elementy konstrukcji, które nie wymagają dezynfekcji i nie powinny być myte w środkach chemicznych do dezynfekcji. Dotyczy to:

– AirFit N10 / AirFit N10 for Her – Miękkie rękawki

– AirFit F10 / AirFit F10 for Her – Ramka, miękkie rękawki

– Quattro Air / Quattro Air For Her / Quattro Air NV – Ramka

– Quattro FX / Quattro FX for Her – Ramka, miękkie rękawki

– Quattro FX NV – Ramka, miękkie rękawki

– Mirage FX / Mirage FX for Her – Ramka

Dopuszczalne jest staranne pranie uprzęży i powyższych elementów między pacjentami.

 • Ręcznie wyprać uprząż w ciepłej wodzie o temperaturze 30°C, używając łagodnego środka myjącego.
 • Dobrze wypłukać i pozostawić do wyschnięcia z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące komfortu maski

Aby ułatwić wybór maski, która pasuje i jest odpowiednia dla każdego pacjenta, podzieliliśmy nasze najnowsze maski CPAP na trzy kategorie:

 • Maski zapewniające swobodę Freedom masks przeznaczone dla osób śpiących aktywnie: pacjentów, którzy lubią się przewracać lub spać na brzuchu w ciągu nocy.
 • Maski minimalistyczne Minimalist masks przeznaczone dla miłośników prostoty: pacjentów, którzy szukają dyskretnej opcji z jak najmniejszą powierzchnią przylegającą do twarzy.
 • Maski o uniwersalnym dopasowaniu Versatile Fit przeznaczone dla osób poszukujących komfortu: pacjentów, którzy szukają maski, która łatwo się dopasowuje i zapewnia dodatkową wygodę w razie potrzeby.

Aby ułatwić wybór odpowiedniej maski dla pacjentów, na naszej stronie informacyjnej dotyczącej kategorii masek można znaleźć szereg przydatnych materiałów.

Jeśli maska jest dla pacjenta niewygodna, można spróbować ponownie ją dopasować lub wypróbować inny rozmiar lub model maski.

 • Dopasowanie. Dyskomfort związany z maską może być spowodowany nieprawidłowym dopasowaniem, dlatego zalecamy ponowne dopasowanie maski zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi maski. Maskę należy dopasować, gdy pacjent znajduje się w pozycji do snu: nasze mięśnie twarzy zmieniają się, gdy leżymy, a podczas snu rozluźniają się jeszcze bardziej. Najlepiej jest zawsze dopasować maskę, gdy pacjent znajduje się w swojej zwykłej pozycji do spania, niezależnie od tego, czy śpi w łóżku bez poduszek, czy w fotelu. Możesz również zapoznać się z filmami dotyczącymi dopasowywania masek, które można znaleźć w naszej zakładce dotyczącej masek CPAP.
 • Rozmiar. Jeśli maska jest dobrze uszczelniona tylko wtedy, gdy pacjent dociąga ją tak mocno, że staje się to niewygodne, rozmiar maski może być nieprawidłowy. Należy pamiętać, że rozmiary w różnych modelach nie zawsze są takie same.
 • Model. Jeśli maska jest nadal niewygodna dla pacjenta, może być potrzebny inny model maski. ResMed oferuje maski pełnotwarzowe, maski nosowe, i wkładki nosowe; niektóre typy i modele masek mogą pasować lepiej niż inne. Zobacz pełną gamę masek ResMed tutaj.
 • Uprząż. Maska powinna być tak luźna, jak to tylko możliwe, a jednocześnie zapewniać szczelność. Jeśli pacjent czuje, że paski uprzęży są zbyt luźne lub zbyt ciasne, można ją ponownie wyregulować lub wymienić uprząż, jeśli jest zniszczona lub zużyta.
 • Pokrętło MicroFit™. Jeśli pacjent korzysta z maski ResMed wyposażonej w pokrętło MicroFit™, należy upewnić się, że pokrętło jest ustawione w optymalnej pozycji. Dokonanie zmian w położeniu pokrętła spowoduje zmianę dopasowania i może skutkować dyskomfortem lub niższą skutecznością leczenia.

W przypadku trudności z dopasowaniem maski pacjenta należy zapoznać się z instrukcją obsługi maski.

Jeśli pacjent ma zarost na twarzy, niektóre maski mogą sprawdzać się lepiej niż inne. Skontaktuj się z naszym zespołem, aby dowiedzieć się, czy inny styl maski może zapewnić większy komfort lub lepsze dopasowanie.

Dla każdego wygodniejsza będzie inna maska! Maski pełnotwarzowe zakrywają większą część twarzy, podczas gdy maski nosowe i wkładki nosowe obejmują znacznie mniejszy obszar twarzy. Wybór maski zależy od osobistych preferencji i tego, który rodzaj maski najlepiej odpowiada potrzebom pacjenta.

Maski pełnotwarzowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli pacjenci cierpią na przekrwienie błony śluzowej nosa lub mają tendencję do oddychania przez usta podczas snu.

Podczas omawiania rodzajów masek z pacjentami warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak anatomia twarzy, zarost, noszenie okularów lub klaustrofobia, czy lubią czytać lub oglądać telewizję podczas noszenia maski itp.

Jeśli występuje przeciek, prawdopodobnie występuje problem z uszczelnieniem lub dopasowaniem. Przyczyny nieszczelności maski i sugerowane rozwiązania są następujące:

 • Niewłaściwa regulacja lub dopasowanie. Zalecamy ponowne dopasowanie maski zgodnie z instrukcjami dopasowania zawartymi w instrukcji obsługi maski. Maskę należy dopasować, gdy pacjent znajduje się w pozycji do snu: mięśnie twarzy ulegają zmianie, gdy pacjent leży, a podczas snu dodatkowo się rozluźniają. Można również zapoznać się z filmami wideo dotyczącymi dopasowywania maski, które można znaleźć w naszej zakładce dotyczącej masek CPAP.
 • Nieprawidłowy montaż/złożenie maski. Informacje na temat składania maski można znaleźć w instrukcji obsługi maski. Instrukcję obsługi można pobrać ze strony pomocy technicznej maski.
 • Niewłaściwy rozmiar maski. Instrukcje dotyczące rozmiaru można znaleźć w przewodniku po rozmiarach masek.
 • Niewłaściwy model maski. Maska o odpowiednim rozmiarze i prawidłowo dopasowana, która nadal przecieka, może wymagać zastosowania innego modelu. Na przykład maska pełnotwarzowa może całkowicie wyeliminować przecieki z ust. Zobacz pełną gamę masek tutaj.
 • Wymagana wymiana. Maska może przeciekać, ponieważ jest zużyta lub uszkodzona. Aby uzyskać informacje, zapoznaj się z instrukcją obsługi maski lub przeczytaj nasz artykuł na temat wymiany maski.
 • Czystość. Zanieczyszczenia, sebum i osady ze skóry pacjenta i jego otoczenia mogą gromadzić się na masce, jeśli nie są codziennie usuwane. Pacjent powinien czyścić maskę codziennie, aby zapewnić optymalną szczelność i efektywność. Przeczytaj artykuł na temat czyszczenia i wymiany maski.

Jeśli pacjent nadal ma problemy z przeciekami, warto zastosować podgrzewany nawilżacz lub jeden z nowoczesnych aparatów PAP. Nasze urządzenia CPAP automatycznie mierzą i kompensują niezamierzone wycieki, aby zapewnić utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Podgrzewane nawilżacze mogą znacznie zmniejszyć oddychanie przez usta i przekrwienie błony śluzowej nosa, które są związane z przeciekami.

Jeśli maska musi być zbyt mocno dociśnięta, aby uzyskać szczelność, rozmiar poduszki może być nieprawidłowy lub wspornik na czoło może być nieprawidłowo wyregulowany. Sugestie dotyczące identyfikacji i rozwiązywania problemów z dopasowaniem znajdują się w pytaniach powyżej.

Poduszki masek ResMed są wykonane z silikonu. Reakcje alergiczne na silikon są niezwykle rzadkie. Podrażnienia skóry, odleżyny i powstawanie pęcherzy są częściej spowodowane innymi czynnikami, niż samym materiałem silikonowym.

Jeśli u pacjenta występuje podrażnienie skóry, może to być spowodowane:

 • Pasek uprzęży jest zbyt luźny lub zbyt ciasny. Spróbuj go wyregulować lub wymienić, jeśli jest zużyty. Maska powinna być tak luźna, jak to możliwe, a jednocześnie zapewniać szczelność.
 • Maska nie jest dobrze dopasowana, ponieważ to niewłaściwy rozmiar lub model. Zapoznaj się z instrukcją obsługi maski lub instrukcją szybkiego dopasowania, aby uzyskać instrukcje dotyczące dopasowania. Inny model maski może zapewnić lepsze dopasowanie.
 • Maska jest zniszczona i zużyta. Sprawdź poduszkę i ramkę maski pod kątem zużycia, sztywności, pęknięć lub złamań. Wymień maskę lub jej zużyte części. Pomocne może okazać się przeczytanie naszego artykułu na temat czyszczenia i wymiany maski.
 • Maska jest zabrudzona. Silikon może wchłaniać zanieczyszczenia, takie jak sebum, pot, brud i kremy ze skóry. Przedłużony kontakt z tymi substancjami w nocy może powodować podrażnienie skóry. Pacjenci powinni myć maski codziennie zgodnie z instrukcjami zawartymi w podręczniku użytkownika, używając łagodnego mydła lub rozcieńczonego środka myjącego w płynie i ciepłej wody (30°C/86°F). Zalecamy również, aby pacjenci myli twarz przed snem, aby usunąć nadmiar sebum, najlepiej mydłem o neutralnym pH, i unikali stosowania balsamów do twarzy i kremów w miejscach, w których maska styka się z twarzą, ponieważ produkty te mogą wpływać na szczelność maski i potencjalnie pogarszać stan poduszki w miarę upływu czasu. Pomocne może okazać się przeczytanie naszego artykułu na temat czyszczenia maski.

Jeśli pacjent nadal ma problemy z podrażnieniami skóry, pomocne może być umieszczenie na wrażliwych lub podrażnionych obszarach porowatego hipoalergicznego plastra, aby stworzyć barierę między skórą a maską.

Jeżeli pacjent uskarża się na podrażnienie nosa, pomocny może okazać się podgrzewany nawilżacz. Przepływ powietrza, zwłaszcza przy wysokim ciśnieniu, może prowadzić do przesuszenia, podrażnienia nosa i krwawienia z nosa. Nawilżacze zapewniają ulgę w podrażnieniach i suchości nosa, dostarczając ciepłe i wilgotne powietrze z aparatu CPAP lub aparatu dwupoziomowego.

W leczeniu i zapobieganiu suchości nosa można również stosować preparaty z olejkiem do nosa.

Pacjenci, u których maski pozostawiają ślady na twarzy lub odczuwają ból grzbietu nosa, prawdopodobnie zbyt mocno zaciskają maskę, aby ją uszczelnić. Zapoznaj się z odpowiedziami na powyższe pytania na tej stronie, aby uzyskać sugestie dotyczące poprawy dopasowania i uszczelnienia maski.

Jeśli te problemy nie ustąpią, można zaproponować nakładki SoftWraps lub Gecko. SoftWraps to delikatna wyściółka z tkaniny na silikonowe nakrycie głowy maski, która pomaga zapobiegać zsuwaniu się maski pacjenta i zmniejsza widoczność śladów pasków na twarzy. Podkładka nosowa Gecko to wygodny, miękki podkład, który umieszcza się na grzbiecie nosa, aby zmniejszyć podrażnienia skóry i owrzodzenia twarzy, zminimalizować nieszczelność maski i poprawić ogólny komfort maski.

Łzawienie oczu może być spowodowane nieszczelnością maski. Jest to częsty problem, który może wystąpić, jeśli występuje przeciek lub maska jest nieprawidłowo dopasowana. Sugestie dotyczące rozwiązania tego problemu można znaleźć w odpowiedziach na powyższe pytania na tej stronie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące dopasowania maski

Zdejmowanie maski podczas snu może być spowodowane tym, że pacjent cierpi na niedrożność nosa. Jeśli u pacjenta występowały w przeszłości problemy z zatokami i alergią, lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie maski pełnotwarzowej i/lub nawilżania.

Jeśli pacjent ma trudności ze snem, ponieważ maska mu przeszkadza, pomocna może okazać się specjalna poduszka, która ułatwia pacjentom wygodniejszy sen podczas noszenia maski CPAP, niezależnie od tego, czy śpią na boku, plecach czy brzuchu, a także pomaga stworzyć bardziej otwarte drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie.

ResMed oferuje szablony dopasowania dla wielu naszych masek. Kliknij na maskę poniżej, aby otworzyć plik PDF z szablonem dopasowania.
Podczas korzystania z tych szablonów należy pamiętać o następujących zasadach:

 • Przed wycięciem i użyciem szablonu należy dokładnie zapoznać się z zamieszczonymi instrukcjami.
 • Szablony dopasowania masek powinny być używane jako pomoc w dopasowaniu masek. Korzystanie z tych szablonów nie ma na celu zastąpienia porady lekarza, specjalisty medycyny snu lub świadczeniodawcy.
 • Zmiana rozmiaru lub wymiarów oryginalnych plików PDF w jakikolwiek sposób może pogorszyć jakość i dokładność wydruków szablonów. Aby uniknąć tego problemu, upewnij się, że drukujesz w rzeczywistym rozmiarze, wyłączając skalowanie strony w ustawieniach drukarki. Można również skorzystać z linijki znajdującej się na wydruku, aby upewnić się, że wydruk ma prawidłowy rozmiar.

Szablony dopasowania masek nosowych ResMed

AirFit N30i  (513kb)

AirFit N20  (518kb)

Szablony dopasowania masek pełnotwarzowych ResMed

AirFit F30  (126kb)

AirFit F20  (535kb)

Jeżeli maska pacjenta jest głośna, może to oznaczać, problem ze szczelnością. Zobacz powyższe zalecenia: upewnij się, że maska jest odpowiednio dopasowana, prawidłowo złożona, czysta i w dobrej kondycji. Jeśli pacjent nadal ma problemy, wypróbuj inny rozmiar lub model maski.

Należy dopasować maskę, gdy pacjent jest w pozycji do snu: jeżeli pacjent śpi leżąc bez poduszek lub śpi w fotelu, należy dopasować maskę to tej pozycji. Jest to ważne, ponieważ mięśnie twarzy podlegają zmianom, a podczas snu dodatkowo rozluźniają się.

Szum z maski może również wskazywać na nieszczelność maski. Jest to częsty problem, który może wystąpić, jeśli maska nie jest prawidłowo dopasowana do kształtu twarzy pacjenta.

Instrukcję obsługi można łatwo pobrać z tej strony.