Podróżowanie z aparatem CPAP | ResMed Polska

Podróżowanie z aparatem CPAP

Niezależnie od tego, czy chodzi o długo oczekiwane wakacje, czy podróż służbową, podróżowanie może być męczące – zwłaszcza bez terapii CPAP, która pomaga zapewnić wysoką jakość snu.
Ważne jest, aby kontynuować terapię na wakacjach. A dzięki maskom i urządzeniom przenośnym ResMed oraz kilku wskazówkom dotyczącym podróżowania, możesz odwiedzić wiele miejsc i nadal cieszyć się korzyściami płynącymi z terapii CPAP.
Czytaj dalej, aby uzyskać pomocne wskazówki i narzędzia dotyczące pakowania i podróżowania z terapią CPAP. Bon voyage!

Przygotowania do podróży

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na kemping, wycieczkę samochodową, czy podróżujesz za granicę, ten krótki film zawiera przydatne informacje na temat transportu i korzystania z urządzenia podczas podróży.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Zadbaj o swoją wygodę

Pismo od lekarza zaświadczające, że potrzebujesz terapii PAP.
Notatka na temat ciśnienia terapeutycznego, typu i rozmiaru maski.
Dane kontaktowe lekarza i dostawcy sprzętu.
Pismo firmy ResMed o zgodności z przepisami FAA dotyczącymi podróży lotniczych ResMed’s FAA Air Travel Compliance Letter, dzięki temu aparat będzie można przewieźć przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku i w samolocie.

Sprawdź, czy będziesz mieć zasilanie

Co najmniej dwa tygodnie przed lotem poproś linię lotniczą o pozwolenie na korzystanie z urządzenia podczas lotu. Jeśli zezwolenie zostanie wydane na piśmie, zabierz ze sobą jego kopię.

Jeśli będziesz podróżować w nocy innymi środkami transportu (np. pociągiem), skontaktuj się z organizatorem wycieczki lub firmą turystyczną, aby zapytać, czy będziesz mógł podłączyć swoje urządzenie terapeutyczne.

Sprawdź, czy będziesz potrzebować specjalnego zasilacza, aby korzystać z urządzenia w samolocie lub innym środku transportu i pamiętaj, aby go spakować! ResMed oferuje konwertery umożliwiające korzystanie z urządzenia ze źródłem zasilania 12 V lub 24 V DC w samochodzie, łodzi lub innym pojeździe z odpowiednim akumulatorem. Potrzebujesz go już dziś? Odwiedź nasz sklep internetowy.

Należy również sprawdzić, czy używane źródło zasilania jest zgodne z poborem mocy urządzenia.

Jeśli odpowiednie źródło zasilania nie będzie dostępne, należy rozważyć użycie zewnętrznej baterii.

Zabierz odpowiednie akcesoria

Spakuj zapasową poduszkę do maski, ponieważ znalezienie odpowiedniego zamiennika za granicą może być trudne.

Spakuj chusteczki podróżne, aby utrzymać maskę i aparat w czystości podczas podróży.

 

Uważaj z nawilżaniem powietrza

NIE używaj standardowego nawilżacza powietrza w samolocie. Turbulencje mogą spowodować rozlanie wody i uszkodzenie aparatu. Bezwodny system AirMini HumidX może być używany w samolotach.

Przed spakowaniem upewnij się, że w pojemniku nawilżacza nie ma wody.

Wskazówki dotyczące podróży z CPAP

Możesz skontaktować się ze swoim lekarzem w celu uzyskania porady na temat rozwiązywania problemów technicznych z urządzeniem. Zespoły ResMed również służą pomocą i można się z nimi skontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Łączność bezprzewodowa jest wyłączona, gdy urządzenia są w trybie samolotowym, a zatem transmisja danych będzie tymczasowo niedostępna. Jeśli przebywasz za granicą lub korzystasz z trybu samolotowego przez dłuższy czas, możesz poinformować swoją klinikę snu, że nie powinna oczekiwać żadnych danych z urządzenia podczas Twojej nieobecności.

Zazwyczaj tak. Tabliczka znamionowa na urządzeniu terapeutycznym może określać 50-60 Hz, ale zasilanie w najnowszych urządzeniach jest zwykle kompatybilne z zasilaniem 110 V lub 400 Hz w samolotach. Może być jednak konieczne użycie specjalnego adaptera w celu podłączenia do pokładowego gniazda zasilania. Przed podróżą należy zawsze skontaktować się z linią lotniczą.

Nie, skanery rentgenowskie nie uszkodzą urządzenia1. Ochrona może jednak wymagać okazania listu od lekarza potwierdzającego przewóz sprzętu medycznego, dlatego warto mieć go pod ręką.

Tak, Twój aparat CPAP, APAP lub dwupoziomowy aparat do bezdechu sennego powinien działać w obcym kraju. Jednak gniazdka elektryczne różnią się w zależności od kraju, więc upewnij się, że masz przy sobie odpowiednią wtyczkę. Adaptery można kupić w większości sklepów elektronicznych i turystycznych, a także na lotniskach. Jeśli będziesz przebywać za granicą przez dłuższy czas, możesz poinformować swoją klinikę snu, że nie powinna oczekiwać żadnych danych z urządzenia podczas Twojej nieobecności.

Zdrowy sen, bezpieczna podróż

Bezpłatny ebook o podróżowaniu z aparatem CPAP jest pełen praktycznych informacji na ten temat. Od pociągów po samoloty i przyczepy kempingowe – uważamy, że omówiliśmy wszystko. Pobierz już teraz i zacznij myśleć o kolejnej dobrze przespanej nocy z dala od domu!

Podróż z aparatem PAP
Are yPlanujesz podróż statkiem wycieczkowym, pociągiem, autobusem lub autokarem?
Lista kontrolna na podróż

Referencje:

  1. Compatibility of airport x-ray scanners with ResMed devices. Data on file ID A4726587.

To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.

MASKI I URZĄDZENIA DO LECZENIA BEZDECHU SENNEGO
Podmiot prowadzący reklamę: ResMed Polska Sp. z o.o., ul. Przyokopowa 26, 01-208 Warszawa
Producent : ResMed Pty Ltd, Australia
Autoryzowany przedstawiciel: ResMed SAS, Francja

DIAGNOSTYKA, NOX
Podmiot prowadzący reklamę: ResMed Polska Sp. z o.o., ul. Przyokopowa 26, 01-208 Warszawa
Producent : NOX Medical, Islandia