Wskazówki dla pacjentów związane z czyszczeniem i wymianą masek | ResMed Polska

Czyszczenie i wymiana masek

Regularne czyszczenie i wymiana maski CPAP lub maski do wentylacji pozwala utrzymać wysoką jakość terapii i zapewnić pacjentom komfort. Dowiedz się, dlaczego i jak to robić.

Czyszczenie masek

Dlaczego dbanie o czystość masek jest ważne podczas terapii?

Przy każdym użyciu maski przez pacjentów skóra pozostawia resztki sebum na jej powierzchni. Z biegiem czasu osadzanie się sebum może przyspieszyć zużycie maski. Z czasem maski mogą również ulec odbarwieniu.

W celu zapewnienia optymalnej terapii zalecamy regularne czyszczenie maski.

Pacjenci powinni codziennie myć maski zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi przy użyciu łagodnego środka myjącego lub rozcieńczonego detergentu w płynie i ciepłej wody (30°C/86°F). Zalecamy również, aby pacjenci myli twarz przed snem, aby usunąć nadmiar sebum z twarzy, najlepiej mydłem o neutralnym pH, i unikali stosowania balsamów do twarzy i kremów w miejscach, w których maska styka się z twarzą, ponieważ produkty te mogą wpływać na szczelność maski i potencjalnie pogarszać jakość uszczelnienia w miarę upływu czasu.

Jak należy czyścić maski?

Szczegółowe instrukcje dotyczące czyszczenia maski można znaleźć w instrukcji obsługi danej maski. Poniższe instrukcje czyszczenia mają zastosowanie do większości masek:

Codziennie lub po każdym użyciu:

Zdemontować elementy maski (instrukcje znajdują się w instrukcji obsługi maski). Pacjenci korzystający z maski z wkładkami nosowymi powinni wyjąć wkładki z ramki.

Dokładnie umyć ręcznie poszczególne elementy maski (z wyjątkiem uprzęży i miękkich rękawków), delikatnie pocierając je w ciepłej wodzie (około 30°C/86°F) z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Aby zoptymalizować uszczelnienie maski, po użyciu należy zmyć z poduszki pozostałości sebum.

Należy użyć szczoteczki z miękkim włosiem, aby wyczyścić odpowietrznik lub wszelkie obrotowe części maski, takie jak kolanko lub pierścień obrotowy, które wymagają czyszczenia.

Należy sprawdzić każdy element i w razie potrzeby powtórzyć mycie, aż będzie wizualnie czysty.

Dokładnie opłucz wszystkie elementy czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Po wyschnięciu wszystkich elementów, w tym odpowietrzników, należy ponownie złożyć maskę (instrukcje znajdują się w instrukcji obsługi maski).

Co tydzień:

Wyprać ręcznie uprząż, w tym miękkie rękawki, jeśli stanowią one część maski.

 

Dobrze wypłukać i pozostawić do wyschnięcia z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

 

Należy pamiętać, że uprząż można prać bez demontażu, a barwnik może wypłukiwać się podczas pierwszego prania. Jeśli jakikolwiek element nie jest czysty po umyciu lub jeśli widoczne jest pogorszenie stanu (pęknięcia, odbarwienia, rozdarcia itp.), element ten należy wymienić.

Zalecamy, aby pacjenci używali naturalnych lub ekologicznych produktów/roztworów do czyszczenia masek, ponieważ pozostałości oparów pochodzących z chemicznych środków czyszczących mogą być wdychane, jeśli nie zostaną dokładnie wypłukane.

Wymiana masek

Dlaczego i jak często pacjenci powinni wymieniać poduszkę maski CPAP?

Jak każdy element odzieży lub akcesoria zużywalne, poduszki maski podlegają eksploatacji. Zużyta maska częściej będzie nieszczelna, a zużyta uprząż może stracić swoją elastyczność, powodując nadmierne uciskanie i dyskomfort. Korzystanie z maski, która jest w dobrym stanie, pomoże cieszyć się wygodną i skuteczną terapią każdej nocy.

Trwałość poduszki maski zależy od różnych czynników, takich jak częstość używania maski przez pacjenta, rodzaj skóry (sucha, tłusta itp.) oraz regularność czyszczenia maski. Ponieważ wymiana maski zależy od każdego pacjenta i typu maski, zdecydowanie zalecamy, aby użytkownicy sprawdzali swoje maski zgodnie z procedurą czyszczenia i konserwacji zawartą w instrukcji obsługi dołączonej do maski. Zawiera ona wytyczne, które ułatwiają użytkownikowi kontrolę, ocenę i wymianę różnych elementów maski.

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na wymianę?

Jeśli jakakolwiek część zestawu wykazuje oznaki zużycia (pęknięcia, odbarwienia, rozdarcia, uszkodzenia poduszki itp.), element ten należy wyrzucić i wymienić.

Wymiana maski lub niektórych jej elementów może być konieczna, jeśli:

  • Pacjent musi bardzo często zaciskać troczki
  • Maska wydaje się sztywna, a nie miękka i sprężysta
  • Pacjent ma wrażenie, że leczenie może być mniej skuteczne niż zwykle
  • Poduszka maski jest śliska nawet po jej wyczyszczeniu.
  • Poduszka maski nie jest już jasna i przezroczysta.
  • Poduszka maski i ramka wykazują oznaki zużycia, sztywności, pęknięć lub złamań.

Termin wymiany zależy od maski i pacjenta, dlatego zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi maski w celu uzyskania szczegółowych informacji.

cpap-wymiana-maski-resmed

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące masek

Jak wybrać odpowiednią maskę CPAP dla danego pacjenta?

Korzystając z kategorii masek, możesz wybrać maskę, która będzie odpowiednia i spełni indywidualne potrzeby Twoich pacjentów…

Jak sprawić, by maska była wygodniejsza dla pacjenta?

Dobrze dopasowana maska jest wygodniejsza, łatwiejsza w noszeniu i zapewnia lepszą terapię…

 

W jaki sposób należy dezynfekować i sterylizować maski?

ResMed posiada zalecane i zatwierdzone procedury zgodne z normą ISO17664 dotyczące dezynfekcji i sterylizacji masek…